KUCHNIE.

Kuchnia w stylu prowansalskim

Data: 2020-04-24
Kategorie: Styl kuchni

Prowansja kojarzy się nam zazwyczaj przede wszystkim z fioletową, pachnącą lawendą oraz aromatycznym, słodkim winem. Dekoratorzy wnętrz twierdzą, że ten typ kuchennych aranżacji w szczególności preferują osoby romantyczne oraz marzyciele.

Esencją kuchni w prowansalskim stylu są meble, koniecznie wykonane z drewna utrzymane w tonacji bieli, jasnego fioletu lub kolorze écru. Ciekawym i wprowadzającym niezwykły klimat wnętrza są akcenty frontów, a dokładniej ich delikatne wycięcia, rzeźbienia czy motywy kwiatowe — głównie lawendy.

Idealna kuchnia prowansalska jest jasna, przestrzenna i duża, co znaczy, że posiada wiele miejsca do zagospodarowania. Kuchnię prowansalską obowiązkowo należy bogato udekorować. Na półkach powinny znaleźć się różnego rodzaju ozdoby jak np.: haftowane obrusy, serwetki, szklane słoje na pokarmy sypkie, ręcznie malowane misy ceramiczne itp. W południowo francuskiej kuchni nie może oczywiście zabraknąć ziół prowansalskich ususzonych i powieszonych w kąciku lub pod sufitem, przewiązanych ozdobną kokardką. Kuchnia w romantycznym klimacie to niemal składzik rozmaitych bibelotów i akcesoriów. Doniczki z ziołami, warkocze czosnku, wiklinowe koszyki, bukiety ziół i kwiatów wstawione do dzbanków lub miedzianych kanek. Efektu dopełniają ramki, skrzynki, pudełka i pudełeczka czy też mini szufladki, idealne na przepisy i inne drobiazgi. Pomimo, iż w kuchni w stylu prowansalskim duża liczba dodatków jest wręcz obowiązkowa, to są one tak delikatne i subtelne, że nie przytłaczają i nie sprawiają wrażenia bałaganu.

W oknach doskonale sprawdzą się tu rzymskie rolety lub delikatne, lniane zasłonki oraz koronkowe dyskretki.

Projektując kuchnię w stylu prowansalskim nie możemy zapomnieć o charakterystycznych ścianach oraz podłodze. Ściany kuchni powinny nawiązywać do tradycyjnych francuskich willi, zarówno kolorystyką jak i strukturą. Jedna z nich może się wyróżniać od pozostałych – barwą lub teksturą. Podłoga powinna być drewniana – najlepiej jest użyć długich desek lub wyłożyć podłogę ceramicznymi płytkami albo też kamieniem.

Projekt kuchni w stylu prowansalskim najlepiej sprawdzi się, gdy mamy do wykorzystania dużą przestrzeń, lecz z powodzeniem można go zaadaptować także do małych powierzchni.