KUCHNIE.

Rośliny w kuchni

Data: 2020-01-10
Kategorie: Wygląd kuchni

Wielu z nas nie wyobraża sobie mieszkać w domu bez roślin, a niektórzy najchętniej umieściliby je w każdym kącie. Jako że kuchnia jest jednym z najczęściej używanych pomieszczeń, to i tu chcielibyśmy umieścić trochę zieleni. Niestety ze względu na specyficzne warunki, jakie w niej panują (duża ilość pary wodnej, wysoka temperatura, zagrożenie oparami tłuszczu lub gazu) wiele roślin zupełnie nie nadaje się, aby je tu umieścić. 

Jakie kwiaty wybrać do kuchni? 

Na szczęście jest sporo kwiatów na tyle odpornych, aby przetrwać w specyficznym mikroklimacie kuchni, więc każdy miłośnik zieleni znajdzie wśród nich taki, który przypadnie mu do gustu.

Jeżeli zależy nam na spektakularnym efekcie, to na pewno należy przemyśleć zakup bluszczu, np. kanaryjskiego lub pospolitego. Doskonale sprawdzi się w chłodniejszej i zacienionej kuchni, gdzie przy odpowiedniej pielęgnacji szybko rozrośnie się w przyciągającą wzrok ścianę zieleni. Jeżeli mamy kuchnię otwartą na resztę domu, to może stać się świetnym sposobem na wizualne oddzielenie jej od reszty przestrzeni. 

Dla miłośników roślin kwitnących idealnym rozwiązaniem będzie sępolia fiołkowa (inaczej: fiołek afrykański). Z pozoru delikatna – świetnie sobie radzi w ciepłym i wilgotnym środowisku. Teoretycznie kwitnie latem, lecz jeśli będziemy o nią dbać, to jej kwiaty będą cieszyć nasze oczy przez praktycznie cały rok. Do wyboru jest cała paleta odmian kolorystycznych, więc z pewnością znajdziemy taki, który doskonale wkomponuje się w otoczenie.

Aloes z kolei to roślina idealna dla osób, które nie mają dużo czasu na dbanie o kwiaty. Ten sukulent zadowoli się odrobiną wody od czasu do czasu i niestraszne mu wysokie temperatury. Oprócz tego aloes niejednokrotnie przyjdzie nam z pomocą: jego miąższ ma właściwości łagodzące, więc jest idealnym środkiem na lekkie oparzenia, sprawdzi się też do pielęgnacji skóry.

Pamiętajmy, że rośliny filtrują powietrze, dlatego warto ich mieć w domu chociaż kilka – zwłaszcza w kuchni, gdzie łatwo o zanieczyszczenie powietrza różnymi wyziewami. Dodatkowo zieleń niesamowicie wpływa na odbiór otoczenia, więc wystarczy kilka kwiatów aby dokonań szybkiej metamorfozy kuchni lub innego pomieszczenia.