KUCHNIE.

Otwarta kuchnia – jak stworzyć spójną przestrzeń?

Data: 2020-01-24

Już od dłuższego czasu panuje moda na otwartą przestrzeń dzienną i otwarcie kuchni na salon. Aby nie wprowadzić chaosu do wspólnej powierzchni, warto zadbać o to, aby aneks kuchenny i część dzienna były spójne stylistycznie. Harmonię obu stref najłatwiej stworzyć poprzez odpowiedni dobór kolorów oraz dodatków.

Spójność nie musi być nudna

Wcale nie musimy malować ścian w całym mieszkaniu na taki sam kolor, żeby otwarta przestrzeń wyglądała harmonijnie. Jednym z prostszych, lecz dających ciekawy efekt, rozwiązań jest wybranie po jednej ścianie zarówno w aneksie, jak i salonie i pomalowanie ich na inny kolor, niż pozostałe. W ten sposób powstanie wspólny mianownik pomiędzy obiema strefami, który warto uzupełnić o dodatki w tym samym kolorze. Kiedy już zdecydujemy się na konkretny kolor – pamiętajmy, że nie musimy kurczowo trzymać się wszędzie dokładnie takiego samego odcienia, wręcz przeciwnie! Wachlarz tonacji danej barwy jest olbrzymi, i możemy się po nim swobodnie poruszać. Musimy jedynie zwrócić uwagę na to, żeby wszystkie odcienie były albo zimne, albo ciepłe.

Z powodzeniem możemy wprowadzić także kolejny kolor: albo pochodny od pierwszego, albo kontrastowy. Aby jednak nie przesadzić, lepiej pozostańmy przy maksymalnie dwóch barwach. Ich większa liczba może spowodować, że wnętrze zacznie sprawiać wrażenie nieuporządkowanego, niewykluczone również, że optycznie zmniejszy przestrzeń.

Jeżeli wolimy jednak pozostać przy jednym kolorze, to urozmaicenie, a zarazem harmonię pomiędzy strefami pomogą nam wprowadzić wzory. Płytki na kuchennej ścianie czy sprzęty AGD, zasłony, sofa lub poduszki w części dziennej może łączyć dowolnie wybrany przez nas motyw: pasy lub inne geometryczne wzory, liście czy kwiaty. Interesującym rozwiązaniem jest także wprowadzenie rozmaitych faktur w wykończeniu wnętrza i na dodatkach stojących w otwartej przestrzeni. Poszczególne elementy w jednym kolorze mogą być zarówno błyszczące, matowe, jak również chropowate czy też tłoczone w delikatny deseń.

Harmonijnie urządzone wnętrze możemy urozmaicić na tak wiele sposobów, że każdy z nas z łatwością znajdzie rozwiązanie, które idealnie wpisze się w nasze upodobania.