KUCHNIE.

Kuchnia w stylu skandynawskim

Data: 2020-05-08
Kategorie: Styl kuchni

Kuchnie w stylu skandynawskim przebojem zdobyły serca Polaków, ponieważ dzięki jasnym barwom potrafią optycznie powiększyć nawet najmniejsze pomieszczenia. Stonowana kolorystyka, prostota oraz barwne dodatki sprawiają, że kuchnia zawsze wygląda przejrzyście, czysto i elegancko. Wnętrze powinno zostać urządzone funkcjonalnie i z prostotą, a najmniejsza nawet przestrzeń wykorzystana w praktyczny sposób.

Szwedzki design postawił sobie za cel spełnienie potrzeb wszystkich domowników. Meble zaprojektowane są niezwykle ergonomicznie i praktycznie, a wnętrza powinny być zorganizowane w przemyślany sposób i uporządkowane. Gładkie, jasne fronty oraz blaty drewnianych mebli ukazują umiłowanie do natury i prostoty. Styl skandynawski jest doskonałą wizualizacją szwedzkiej filozofii życia, zwanej „lagom”, czyli „w sam raz”.

Prócz jasności i przejrzystości kuchni dzięki użytym, jasnym lub pastelowym barwom w kuchni skandynawskiej ogromną rolę odgrywa także oświetlenie. Oświetlenie ma być nie tylko elementem dekoracji, ale ma też spełniać praktyczne funkcje. To tu dominują lampy na łańcuchach lub sznurach, których światło można skierować bezpośrednio na przestrzeń roboczą. Istotny jest nie tylko dobór odpowiedniego oświetlenia ale również rezygnacja z firan w oknach na rzecz rolet. Jeśli kiedykolwiek byliście w Sztokholmie, z pewnością wiecie, jak trudno doszukać się tam firanek osnuwających okna, upiętych w podobnym stylu, jaki wciąż można spotkać w wielu polskich domach.

Wrażenie przejrzystości kuchni urządzonej w stylu skandynawskim dodatkowo podkreśla użycie naturalnych materiałów, takich jak na przykład kamień, drewno, wiklina, wełna czy len.

Dekoracje kuchenne zwykle odcinają się barwą kontrastową od jasnej przestrzeni. Swoją żywą barwą mają łamać biele i szarości, nadając pomieszczeniu indywidualnego charakteru. Żadna z nich jednak nie może być ułożona bez celu, gdyż, jak pamiętamy, nawet dekoracje muszą mieć kilka użytecznych zastosowań.

Idealna skandynawska kuchnia spełni zatem nasze marzenie o poukładanej własnej, ale ciasnej przestrzeni. To miejsce, do którego po całym dniu pracy z chęcią wejdziemy chociaż na chwilę, by sprawnie i szybko przygotować posiłek dla siebie lub rodziny.