KUCHNIE.

Fronty lakierowane

Data: 2020-04-17
Kategorie: Trendy kuchenne

Lakierowana płyta MDF jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych podczas produkcji mebli. Nic w tym dziwnego, bo możliwości jej obróbki i wykończenia są ogromne, a co za tym idzie – pozwala na całą gamę ciekawych aranżacji.

Fronty lakierowane są odporne na wilgoć, dzięki czemu można używać ich do produkcji mebli kuchennych, ale nie tylko. Z powodzeniem sprawdzą się także innych wilgotnych pomieszczeniach, nawet w łazience. Jednakże to właśnie w kuchni możemy spotkać się z nimi najczęściej – płyta MDF może zostać polakierowana na dowolnie wybrany przez nas kolor, dlatego tak świetnie nadaje się do wykorzystania w różnorodnej stylistyce. Nie bez znaczenia jest także możliwość wykonania frezów i uchwytów w dowolnym kształcie, co daje nam nieograniczone warianty spersonalizowania detali w naszych meblach.

Do wyboru mamy fronty lakierowane na wysoki połysk, matowe oraz półmatowe. Żeby wiedzieć, które wykończenie sprawdzi się u nas najlepiej – warto znać różnice pomiędzy poszczególnymi typami lakierowania:

  • fronty lakierowane na wysoki połysk: dzieki dodatkowej warstwie lakieru takie fronty sa odporniejsze na zarysowania i uszkodzenia. Chociaż na ciemnych kolorach ślady palców lub dłoni są bardzo widoczne, to ze względu na strukturę powierzchni możemy usunąć zabrudzenia jednym ruchem ręki. Fachowo wykonane lakierowanie pozwala na osiągnięcie efektu lustra, który wciąż jest bardzo modny w wystroju kuchni. Ze względu na technikę wykonania, fronty lakierowane na połysk są z reguły minimalnie droższe od frontów matowych.
  • fronty lakierowane na matowo lub półmatowo: ze względu na mniejszą liczbę warstw lakieru sa one mniej odporne na uszkodzenia w porównaniu z wersją błyszczącą. Są jednak dużo łatwiejsze do utrzymania w czystości – ślady rąk są zdecydowanie mniej widoczne. Odpowiednie opracowanie warstw lakieru pozwala na uzyskanie coraz popularniejszego pełnego, głębokiego matu.

Jak widać, oprócz wizualnego efektu, oba rodzaje lakierowanych frontów się trochę od siebie różnią, więc podczas projektowania kuchni warto wziąć te różnicę pod uwagę, aby meble w 100% spełniły nasze oczekiwania.