KUCHNIE.

Podróż w przeszłość – kuchnia w stylu gotyckim

Data: 2020-02-28

Styl gotycki kojarzony jest z rozwiązaniami architektonicznymi charakterystycznymi dla średniowiecznej Francji i Anglii, a wnętrza nim inspirowane przynoszą na myśl zamkowe pokoje lub pobyt wewnątrz fantastycznych baśni. Choć niewiele osób inspiruje się obecnie powrotem do tak zwanych ciemnych wieków mając do wyboru nowoczesne i minimalistyczne wnętrza, wciąż znajdują się fascynaci mroku i tajemniczości, którzy chcą by ich dom był jak rodem z tajemnych baśni.

W przeciwieństwie do sypialni w stylu gotyckim, gdzie ściany mogą być w ciemniejszych kolorach, kuchnia powinna zostać rozjaśniona jasną, najlepiej białą farbą. Dodatkowymi elementami ścian, których nie może zabraknąć są motywy ceglane, i/lub kamienne, nadające wnętrzu wrażenia upływu czasu. Nie zawsze da się w ściany wbudować dodatkowe cegły czy kamienne elementy, warto wtedy zainwestować w tapety ścienne lub płytki, będące ich imitacją. Podłoga, koniecznie drewniana powinna być w kolorze bardzo ciemnego brązu lub czerni. Nie może również zabraknąć żyrandola, przywołującego na myśl te kościelne, zwane potocznie pająkami, oczywiście w ciemnych barwach: czarnej lub fioletowej.

W gotyckiej kuchni najważniejsze są jednak meble: drewniane, potężne i masywne, wykonane z drewna dębowego, również w ciemnych kolorach. Wysokie kredensy z dużą ilością przeszkleń, srebrnymi lub posrebrzanymi uchwytami, stół na masywnych nogach i krzesła z metalowymi obramowaniami. Fani nie tylko stylu gotyckiego w architekturze ale też subkultury gotyckiej zapewne chętnie skuszą się na elementy nawiązujące do wampiryzmu i horrorów, których wykonanie zakupić można na zamówienie. Jak w każdym stylu na granicy artyzmu, tak i w kuchni w stylu gotyckim ważne są dekoracje. Mogą nimi być : srebrna zastawa i sztućce, komplet białej porcelany, kryształowa karafka i kieliszki czy stary, czarny zegar z tarczą i rzymskimi cyframi.

Styl gotycki najbardziej odpowiedni jest do wysokich wnętrz starych domów lub kamienic, niełatwo będzie osiągnąć oczekiwany efekt w typowym mieszkaniu. Jeśli podoba Wam się styl gotycki ale nie macie możliwości przearanżowania mieszkania, nie musicie wcale organizować całej kuchni w tym stylu, czasem wystarczy jedynie kilka elementów nadających miejscu odpowiedni nastrój.