KUCHNIE.

Kuchnia w stylu pop-art – kicz czy sztuka?

Data: 2020-02-21

Pop-art jest gatunkiem sztuki, którego nazwa oznacza kulturę masową. Jego inspiracją był surrealizm jak i naturalizm, a jednym z najbardziej znanych twórców – Andy Warhol. I właśnie motywami z pop kultury charakteryzuje się styl pop-art również podczas urządzania wnętrz.

Nie każdy odnajdzie się w tej feerii kolorów i sztuczności. Styl pop-art często wybierają dla siebie osoby o artystycznych duszach, związane z lub zainteresowane sztuką współczesną. W kuchni w stylu pop-art dominują kolory, im bardziej intensywne i kontrastujące, tym lepiej. Ważne jednak by były one odpowiednio dobrane, nie chcemy chyba by nasza kuchnia zamiast pop-artu przypominała op-art czyli obraz kojarzony z kalejdoskopem?

Kolorami dominującymi we wnętrzach w stylu pop-art są czerwień, pomarańcz, żółć, ciemno niebieski, butelkowa zieleń i fiolet, często przełamane jasnymi, pastelowymi odcieniami bieli i żółci. Materiały użyte do wykonania mebli jak i dodatków to zazwyczaj: plastik, pleksiglas, sztuczne futra czy guma. Nawet drewno, jeśli staje się budulcem mebli, ma wyglądać sztucznie, pomalowane białą farbą olejną lub oklejone plakatami. Popularne w stylu pop-art są dmuchane siedziska, futerkowe dywaniki i plastikowe krzesła.

Nie może zabraknąć również najważniejszego: elementów nawiązujących do sztuki pop-artu: może być to tapeta ścienna ze zdjęciem ikony stylu jak na przykład Marylin Monroe, lub reprodukcją jednego ze znanych dzieł, kubki, pojemniki na żywność, ścierki czy obrusy z motywami pochodzącymi z pop-kultury. Może być to wizerunek puszki popularnego napoju, scena z komiksu, czy ulubiona, pochodząca z niego postać.

Styl pop-art, pomimo swojego szaleństwa jest stylem minimalistycznym, w którym kilka przedmiotów ma stwarzać największe wrażenie i rzucać się w oczy. Najważniejszym jego elementem staje się dobór kolorów. Zbyt duża ilość drobiazgów i dekoracji zakłóci estetyczne założenia, powodując chaos i bałagan w odbiorze.

Nie każdy odnajdzie się w tak kontrastowym miejscu, nie każdy będzie w stanie w nim odpoczywać i relaksować się. Tym bardziej kuchnia w stylu pop-art polecana jest osobom mieszkającym samodzielnie, które same decydują o wnętrzu swojego mieszkania, nie musząc swoich wyborów konsultować z innymi mieszkańcami.