KUCHNIE.

Jakie fronty kuchenne wybrać do nowej kuchni?

Data: 2019-12-04
Kategorie: Wygląd kuchni

Kiedy postanawiamy zamówić nowe meble kuchenne – jedną z najważniejszych decyzji jest wybór kolorystyki i materiału, z jakiego zostaną wykonane fronty. To one zajmują największą powierzchnię i jako pierwsze rzucają się w oczy, dlatego decydują nie tylko o ostatecznym charakterze zestawu mebli, lecz także całego pomieszczenia. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy kuchnia stanowi część otwartej przestrzeni.

Kuchnia na zamówienie – wybieramy kolory

W zależności od naszych upodobań możemy wybrać kolorystykę zbliżoną do ścian i otoczenia albo postawić na kontrast. Pierwsze rozwiązanie sprawi, że aneks kuchenny „wtopi się” w otoczenie, i nie będzie przyciągać uwagi osób odwiedzających nasze mieszkanie. Jeśli z kolei postawimy na barwy kontrastowe – uwaga naszych gości od razu zostanie skierowana na naszą kuchnię.

Kolorystyka, na jaką się zdecydujemy, wpływa również na odbiór przestrzeni: jasne, świetliste kolory, zwłaszcza wykończone na połysk sprawią, że optycznie powiększymy pomieszczenie.

Ciemna tonacja sprawi, że przestrzeń może się wydawać mniejsza, i bardziej ponura – jednakże nie musimy z tego powodu rezygnować z ulubionych kolorów: dobrze dobrane oświetlenie, np. wbudowane w meble, sprawi, że nawet intensywne kolory nabiorą nowego wymiaru i nie będą dominować nad całością pomieszczenia.

Jaki materiał wybrać?

Materiał, z jakiego zostaną wykonane fronty (a czasem i całe meble kuchenne) również ma olbrzymi wpływ na to, jak będzie odbierane pomieszczenie. Obecnie mamy do wyboru cały wachlarz materiałów: drewno, fornir, PCV lub lakier. Drewno lub płyty meblowe je imitujące kojarzą się raczej z tradycyjnymi, klasycznymi wnętrzami – chociaż oczywiście sporo zależy także od detali, stanowiących wykończenie mebli kuchennych.

Jeśli jednak marzy nam się kuchnia w stylu skandynawskim lub kuchnia rustykalna, to najłatwiej osiągnąć takie efekty za pomocą materiałów naturalnych (drewno lub fornir). Z kolei nowoczesne meble kuchenne z reguły kojarzą się nam z jednolitymi, gładkimi frontami foliowanymi, lakierowanymi , z laminatu lub akrylowymi.