KUCHNIE.

Funkcjonalna kuchnia – układ i szafki

Data: 2020-01-10

Kuchnia to w większości przypadków najważniejsze pomieszczenie w domu. Korzystamy z niej regularnie, nawet po kilka godzin w ciągu dnia. Dlatego, gdy decydujemy się na meble kuchenne na wymiar: oprócz designu, na którym zazwyczaj się skupiamy – warto dokładnie przemyśleć rozmieszczenie i układ pojedynczych szafek.

Zestaw mebli kuchennych – jaki układ wybrać?

Nawet jeżeli mamy dostępną dużą powierzchnię w kuchni lub aneksie, warto przemyśleć o tym, żeby poszczególne elementy zestawu skupić w jednym miejscu. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy lubimy gotować, i spędzamy w kuchni sporo czasu. Pojedyncze szafki rozmieszczone w dużej odległości od siebie sprawiają, że po jakimś czasie chodzenie z kąta w kąt staje się po prostu męczące. Rzeczą, o której często zapominamy, jest możliwość zmiany standardowej wysokości dolnych szafek na wyższe lub niższe. Kiedy domownicy, szczególnie osoba, która najczęściej gotuje, są ponadprzeciętnie wysocy lub niscy, to dostosowanie wysokości blatu do wzrostu z pewnością oszczędzi im niepotrzebnego bólu pleców. Jeśli natomiast potrzebujemy dużej powierzchni roboczej i magazynowej, to świetnym rozwiązaniem jest wybór wyspy kuchennej, którą umieścimy blisko pozostałych mebli. Oprócz tego, że zwiększy ona dostępną przestrzeń, to dodatkowo może być kącikiem do spożywania posiłków.

Meble kuchenne na wymiar – na co zwrócić uwagę wybierając szafki?

Oprócz układu mebli: nie mniej ważną kwestią podczas projektowania mebli kuchennych na wymiar jest wielkość poszczególnych szafek. Nieprzemyślane rozmieszczenie półek lub wybór zbyt płytkich lub zbyt głębokich szuflad może sprawić, że korzystanie z szafek będzie utrudnione. Musimy zastanowić się, jakie produkty spożywcze lub akcesoria są przez nas najczęściej kupowane i używane. „Niespodzianka” w postaci półki za niskiej o choćby kilkanaście milimetrów, aby pomieścić butelki z produktami płynnymi, na pewno nie będzie miła. Z kolei zbyt głębokie szuflady na sztućce i drobne gadżety sprawiają, że jedynie zmarnujemy miejsce, które moglibyśmy wykorzystać, chociażby na wspomnianą wcześniej trochę wyższą półkę w szafce poniżej.

Meble kuchenne na wymiar z reguły pozostaną w naszej kuchni na długo, dlatego tak ważne jest, by przed złożeniem ostatecznego zamówienia dobrze przemyśleć nawet z pozoru błahe szczegóły.