KUCHNIE.

Dziecko w kuchni – jak zabezpieczyć kuchnię?

Data: 2020-02-07

Jeśli czytacie ten wpis to znaczy, że planujecie posiadanie malucha, albo dziecko już pojawiło się w Waszym domu, i zastanawiacie się, w jaki sposób zabezpieczyć kuchnię, by była ona bezpieczna dla jego zdrowia i życia.

Dziecko zaczynające raczkować, ciekawe jest wszystkiego dookoła, również wyposażenia naszej kuchni, które może stać się dla niego bardzo niebezpieczne. Najbardziej skutecznym sposobem zabezpieczenia kuchni jest bramka umieszczona w drzwiach. Dzięki niej możemy cały czas obserwować dziecko, rozmawiać z nim, a jednocześnie nie będzie ono znajdowało się w pobliżu niebezpiecznych urządzeń. Jeśli jednak mamy kuchnię otwartą – sprawa jest trochę trudniejsza. Poniżej znajdziecie listę najistotniejszych miejsc w kuchni, którym warto poświęcić szczególną uwagę:

  • Do zabezpieczenia kontaktu przed dzieckiem służą zatyczki, których dziecko nie jest w stanie samo usunąć, ponieważ do ich wyjęcia niezbędny jest kluczyk dołączony do zestawu.
  • Nieważne z jakiego typu kuchni gazowych korzystacie, i jakie posiadają one zabezpieczenia, ważne jest, by dziecko nie było w stanie odkręcić kurków. Do tego służą blokady zakładane na kurki w kuchence. Warto również używać najbardziej oddalonych palników a rączki garnków kierować w stronę przeciwną. Najbezpieczniejsza w użyciu jest płyta indukcyjna, która się nie nagrzewa, dodatkowo można na niej zamontować osłonę zabezpieczającą przed ściągnięciem na siebie garnka przez dziecko.
  • Większość dostępnych na rynku piekarników posiada niską temperaturę frontu i mechaniczną blokadę drzwi. Jeśli jednak nasz piekarnik nie posiada takich zabezpieczeń, warto zainwestować w osłonę panelu sterującego jak i osłonę drzwi piekarnika.
  • Do zabezpieczenia lodówki przed otwarciem można użyć taśmy zabezpieczającej lub wielofunkcyjnej blokady.

Na koniec warto pamiętać też o samych meblach, zabezpieczając ich ostre krawędzie plastikowymi nakładkami i sprawdzając stabilność. Nie zapominajmy również o chowaniu do szafek ostrych przypraw, octu, cukru czy mąki. Dzieci bardzo chętnie nie tylko spróbują ich smaku, ale i zrobią sobie z nich elementy zabaw.