KUCHNIE.

Blaty kuchenne – na co zwrócić uwagę?

Data: 2020-03-13

Blat kuchenny jest najbardziej eksploatowaną częścią mebli i narażony jest na wiele różnorodnych uszkodzeń. Może nam upaść na niego ciężki garnek, możemy na niego wylać wodę lub tłuszcz, zdarza się, że kroimy coś bezpośrednio na nim, stawiamy na nim gorące pojemniki. Dlatego wybierając blat do naszych mebli musimy mieć na uwadze cechy, jakimi powinien charakteryzować się materiał, z jakiego zostanie on wykonany.

Pierwszą rzeczą, na którą zazwyczaj zwracamy uwagę, jest wygląd materiału, z którego powstanie blat. Oczywistym jest, że musi on komponować się nie tylko z całymi meblami, lecz także z otoczeniem – zarówno pod względem struktury tworzywa, jak również kolorystycznie.

Nie mniej ważną cechą blatu jest jego trwałość i odporność na różnego rodzaju uszkodzenia i przebarwienia, o które w kuchni nie trudno. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów przez długie lata nie zauważymy na blacie najmniejszych efektów jego codziennego użytkowania.

Kuchnia jest miejscem, gdzie występuje podwyższona wilgotność powietrza, używamy tu gorących garnków, które często kładziemy właśnie na blacie. W związku z tym bardzo istotne jest, by blat był odporny na wodę i wysoką temperaturę. Obecnie technologia pozwala zabezpieczyć przed tymi czynnikami nawet drewno, więc jeśli marzysz o kuchni w stylu retro, to nie musisz rezygnować z tego pomysłu.

Na blacie przygotowujemy posiłki, i nawet jeśli używamy deski do krojenia lub innej podkładki, to produkty spożywcze często mają z nim kontakt. Różne badania wskazują, iż blat jest miejscem, gdzie znajduje się olbrzymia liczba bakterii. Ważne jest więc, aby blat był łatwy do umycia – im gładszy materiał i mniej zakamarków, tym staje się to prostsze. Producenci tworzyw także wychodzą naprzeciw problemowi utrzymania higieny, i są na rynku dostępne blaty, które dodatkowo zostały zaopatrzone w specjalne powłoki, stworzone na przykład na bazie bakteriobójczych jonów srebra.

Jak widać – za sprawą nowoczesnych technologii nie musimy już wybierać pomiędzy estetyką, naszymi preferencjami a trwałością blatu kuchennego. Niezależnie od naszego gustu z łatwością znajdziemy wśród dostępnych materiałów taki, który spełni wszystkie nasze oczekiwania.